sobota, 12 sierpnia 2017

[119] A. Meredith Walters - "Twoim śladem"~Witajcie kochani!

Dziś rano obudziłam się ze świadomością, że do końca wakacji zostało raptem 3 tygodnie :/
Nie pytajcie mnie skąd mi się to tak nagle wzięło XD


I z tym pozytywnym akcentem zapraszam na recenzję :)
Autor: A. Meredith Walters
Tytuł: "Twoim śladem"
Cykl: "Twisted Love"
Ilość stron: 480
Wydawnictwo: YA!
Data premiery: 6 lipca 2016
Są pewne tematy, poruszane w literaturze, które są na tyle delikatne, że autor, który podejmuje decyzję poruszenia go w swojej twórczości wchodzi na tzw. grząski grunt. Jednym z takich tematów, są wszelakie uzależnienia. Narkotyki, alkohol, seks. To problemy jakie trapią współczesną młodzież. W przypadku poruszania takich kwestii w literaturze, autor powinien w jak największym stopniu powiększyć swoją wiedzę na ten temat, by w ostateczności jego historia nie była najzwyczajniej w świecie kiczowata i tandetna. Czy A. Meredith Walters udało się udźwignąć ciężar poruszanego problemu w swojej powieści „Twoim śladem”?

Aubrey, studentka psychologii, jest koordynatorką w grupie uzależnień. Mieszka z koleżanką w wynajętym mieszkaniu. Pewnego razu koleżanka trafia do "latającego" klubu Kompulsja, oferującego narkotyki i alkohol. Prymuska Aubrey nigdy by się tam nie wybrała, ale trzeba było ratować przyjaciółkę. Miejsce wydało jej się odpychające i magnetycznie przyciągające zarazem… Poznaje tam tajemniczego Maxxa Demelo, który wzbudza jej zachwyt nieprzeciętną urodą i charyzmą. Aubrey nic nie wie o drugim życiu Maxxa. Czy podąży jego śladem?


To co najbardziej mnie zaskoczyło w „Twoim śladem” to to, że autorka wie, o czym pisze. Podczas lektury tej pozycji nie odnosiłam wrażenia, że ta historia to tylko pisarskie „widzi mi się”. Pani Walter wie o czym pisze. Dzięki temu, że autorka posiada tak dużą wiedzę na temat uzależnień, czyni tą historię niezwykle realistyczną i chwytającą za serce.Może i główni bohaterowie ociekali nieco schematycznością, ale jednak trudno ich nie polubić. Moją uwagę w większym stopniu przykuł zdecydowanie Maxx. To, jak na jego decyzje, sposób myślenia czy uczucia wpływały narkotyki wprawiało mnie w osłupienie. Przerażało, a jednocześnie tak bardzo fascynowało.

Przeżywałam każdą trudną chwilę wraz z bohaterami, dzięki temu, że była to historia naprawdę autentyczna. Podczas czytania nie miałam wrażenia, że mam do czynienia z jakąś fikcją literacką. „Twoim śladem” porusza wiele współczesnych problemów, z jakimi boryka się niestety współczesna młodzież. I to właśnie do niej, w głównym zamiarze, skierowana jest ta historia. Nie wątpię jednak, że zyskała by ona aprobatę również ze strony dojrzalszych czytelników.W historii tej poruszane są takie problemy jak strata bliskich, radzenie sobie z uzależnieniem – zarówno ze strony samego chorego, jak i ze strony jego najbliższych: rodziny i przyjaciół. Pomimo tego, iż w historii tej swoje miejsce ma także wątek miłosny, to jednak nie jest on wątkiem dominującym. Nie mamy tutaj lukrowej otoczki, ukazującej miłość jako rozwiązanie na każdy problem. „Twoim śladem” dobitnie pokazuje nam, że dla uzależnionego „kocham cię” często ma taką samą wartość co kolejna działka.

To właśnie ta realność i brak przerysowań w tej historii sprawiła, że odebrałam ta pozycję bardzo pozytywnie. Pomimo tego, iż nie oczekiwałam zbyt wiele od tej historii, to jednak cieszę się, że nie jest to jakaś banalna młodzieżówka, których współcześnie mamy ogrom. Autorka w tej historii poruszyła trudny, ale jakże poważny problem. Stanęła ona jednak na wysokości zadania i sprawiła, że będę mieć tą historię na długo w pamięci. Polecam!


Moja ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu YA!
W lipcu bieżącego roku ukazała się kontynuacja tej serii :)
Ktoś z Was czytał tą serię? Jak ją odbieracie? :D
Girl from Stars

6 komentarzy:

 1. Brzmi zachęcająco, zapisuje sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałam się nad lekturą tej książki, jednak nie jest to coś dla mnie. Myślę, że mogłabym się przy niej męczyć. Świetna recenzja :)

  http://zofiawkrainieksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze tego tytułu. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Napewno po nią sięgnę!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na recenzję :D : https://okiembibliofila.blogspot.com/2017/08/recenzja-chopak-z-sasiedztwa-bo.html

  OdpowiedzUsuń
 4. "Twoim śladem" to naprawdę ciekawa książka, która tak jak mówisz, nie jest kolejną banalną młodzieżówką. Druga część niestety już jest według mnie gorsza :/

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie podobno autorka aż tak dobrze pisze, bo miała do czynienia ze środowiskiem narkotykowym. A jak wiadomo, najlepiej pisze się o rzeczach, które widziało się na własne oczy.
  Po książkę raczej kiedyś sięgnę, możliwe, że nawet niedługo, bo bardzo mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki o uzależnieniach, więc jestem nią bardzo zainteresowana ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń