środa, 14 września 2022

[459] Gallagher Fenwick - "Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi"

 

~Witajcie kochani!

Czyją biografię chcielibyście przeczytać? ♥


Autor: Gallagher Fenwick
Tytuł: "Wołodymyr Zełenski. Ukraina we krwi"
Ilość stron: 272
Wydawnictwo: Mova
Data premiery: 7 września 202224 lutego 2022 roku, kiedy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski zaimponował światu swoją odwagą, opanowaniem i oddaniem ojczyźnie. Aktor i komik bez doświadczenia politycznego stał się głową państwa w najtrudniejszym momencie. Bohatersko przeciwstawia się Władimirowi Putinowi, a miliony ludzi śledzą losy Ukrainy w obliczu największej tragedii wojennej w tej części świata od zakończenia II wojny światowej.

Biografia Wołodymyra Zełenskiego sięga czasów jego dzieciństwa, gdy jako mały chłopiec dorastał w żydowskiej rodzinie w górniczym miasteczku Krzywy Róg w południowo-wschodniej Ukrainie. „Wowa” miał być prawnikiem, ale wybrał świat rozrywki i podczas studiów założył z przyjaciółmi trupę artystyczną Kvartal 95. W trakcie jego kariery aktorskiej widzowie pokochali go w roli nauczyciela, który został prezydentem, w serialu „Sługa narodu”. Ale rola, którą musiał odegrać w prawdziwym życiu, okazała się dużo bardziej wymagająca, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.

***

Myślę, że większość z nas bardzo przeżywała i nadal przeżywa rosyjski atak na Ukrainę. Sama przez pierwsze dni odświeżałam co kilkanaście minut wiadomości, by być na bieżąco. Oglądałam przerażające nagrania i zdjęcia. A w tym całym zamieszaniu poznałam postać dotąd zupełnie mi obcą. Bohatera, który niezwykle imponował mi swoją postawą – Wołodymyra Zełenskiego.

Nie nazwałabym tej książki biografią. Mam wrażenie, że autor bardziej skupił się na przedstawieniu sytuacji politycznej Ukrainy i ciągłego konfliktu na froncie Rosja – Ukraina, który tak naprawdę trwa od bardzo dawna. Sama postać ukraińskiego prezydenta została przybliżona w końcowych rozdziałach, gdzie możemy z bliska przyjrzeć się jego kampanii wyborczej, poznać pierwsze działania jako prezydent itp.

Nie będę ukrywać – pierwsza połowa książki szła mi opornie. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, a ten natłok pojęć, historii i polityki momentami mnie przytłaczał i zniechęcał do dalszej lektury. Druga połowa przyniosła więcej informacji o samym prezydencie i poruszała tematykę wyborów oraz bieżącej sytuacji na Ukrainie. Czytało się to znacznie lepiej, dzięki czemu moja ocena tej pozycja jest nieco wyższa, niż początkowo zakładałam.
Moja ocena: 4/10
Girl from Stars


1 komentarz: