czwartek, 6 czerwca 2019

[240] Leah Hazard - "Zawód położna. Zapiski z dyżurów"


~Witajcie kochani!

Korzystając z pierwszego wolnego wieczoru w tym tygodniu przygotowałam dla Was recenzję książki, która wczoraj miała swoją oficjalną premierę :D
Zapraszam!
Autor: Leah Hazard

Tytuł: "Zawód położna. Zapiski z dyżurów"
Ilość stron: 320

Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 5 czerwca 2019

Ostatnimi czasy nastała moda na pisanie książek przez doświadczonych lekarzy, którzy pokazują jasne i ciemne strony wykonywanych przez nich zawodów. Dość głośno było o „Będzie bolało” Adama Kay’a  (historia opowiedziana z perspektywy młodego lekarza, stażysty). Nie tak dawno na blogu ukazała się recenzja „Pielęgniarek” Christie Watson, którą byłam zachwycona. Nadszedł więc czas na położne…


Bez snu przez dwadzieścia godzin. Bez jedzenia przez dziesięć godzin. Oddział pełen rodzących kobiet. Witamy w świecie położnych.
Leah Hazard opisuje swoje doświadczenia związane z pracą położnej, którą podjęła jako matka dwójki dzieci szukająca nowej ścieżki rozwoju zawodowego. Z pasją opowiada zarówno o blaskach, jak i cieniach pracy na oddziale położniczym. Jako położna widziała już chyba wszystko, w tym ciężarne nastolatki, wcześniaki urodzone na granicy dwudziestego czwartego tygodnia ciąży, uchodźczynie, ofiary handlu ludźmi czy kobiety, których narządy rodne zostały okaleczone na skutek praktyk religijnych. Pośród tego tygla ludzi, kultur i problemów, położne starają się zachować profesjonalizm, empatię i poczucie humoru, ratujące je przed kompletnym wyczerpaniem.


Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że ten zawód medyczny jest jednym z prostszych i przyjemniejszych. Bo co może być bardziej cudownego niż  możliwość sprowadzenia na świat dziecka? Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Mało kto z nas dostrzega cały zakres obowiązków, jakie spoczywają na barkach położnych: począwszy od psychicznego wsparcia przyszłej mamy, zaaplikowaniu odpowiednich leków, po sprzątanie sali, po porodzie.


Każdy rozdział przeznaczony jest na omówienie innych zagadnień. Część z nich opisuje różne przypadki medyczne, o których wspomniano w opisie książki, a pozostałe dotyczą sfery prywatnej położnej - jak zawód ten wpływa nie tylko na jej zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Czym skutkują nocne dyżury w przypadku życia rodzinnego?  Leah Hazard wykłada kawę na ławę, mówi tak jak jest. Bez zbędnych upiększeń i przedłużania.


Książka została napisana bardzo lekkim piórem. Podczas jej lektury nie czułam się przytłoczona zbyt dużą dawką fachowych, medycznych terminów.  Wszystkie mniej lub bardziej trudne pojęcia zostały krótko i w prosty sposób wytłumaczone w słowniczku, znajdującym się na ostatnich kartkach książki.


„Zawód położna. Zapiski z dyżurów” to niezwykle szczera historia opowiadająca zarówno o problemach z jakimi na co dzień borykają się położne, ale także o tych szczęśliwych momentach, gdy po zbyt długiej ciszy, nagle w sali rozbrzmiewa głośny krzyk narodzonego dziecka. Myślę, że większość osób, które zapozna się z tą historią, bardziej przychylnym okiem spojrzy na tą profesję.


Książka bardzo mi się spodobała. Nie było rozdziału, który przeczytałam ze znużeniem czy brakiem zainteresowania. Naprawdę polecam!
Moja ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Lubicie czytać książki o tematyce medycznej? :D
Macie tą książkę w swoich czytelniczych planach?

Girl from Stars

4 komentarze:

 1. Dobrze, że ta tematyka jest coraz szerzej poruszana

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. O, widziałam już u kilku osób tę książkę. Z ciekawości przeczytam. :)
  Zapraszam do siebie, ułatwiam naukę angielskiego w przyjemny sposób :)
  https://zakrecona-blondynka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń